Kunniakalleria

2016

Voittaja: Janne Kukkonen: Voro - kolmen kuninkaan aarre (Like)
Valitsija:A.W. Yrjänä
  Katso video
Kärkikymmenikkö:
  • Ossi Hiekkala: Nimettömien hautojen maa (Arktinen Banaani)
  • Petri Hiltunen: Praedor - Taivaan suuri susi (Arktinen Banaani)
  • Pauli Kallio, Christer Nuutinen: Kramppeja ja nyrjähdyksiä - Ripa ja kadunlakaisijat (Kustannusliike Hans Nissen)
  • Petteri Kantola: Ajan kanssa - Kesäni Marcel Proustin seurassa (Suuri Kurpitsa)
  • Kati Kovács: Kamileen labyrintti (WSOY)
  • Janne Kukkonen: Voro - kolmen kuninkaan aarre (Like)
  • Hanneriina Moisseinen: Kannas (Kreegah Bundolo)
  • Tommi Musturi: Suurin piirtein Samuel (Boing Being)
  • Milla Paloniemi: 112 osumaa: Sarjakuvataiteilijan päiväkirja (Arktinen Banaani)
  • Petteri Tikkanen: Black Peider - ITSE (Daada)
Valintalautakunta:
  • Laura Antola
  • Minna Haverinen
  • Toni Jerrman
  • Atte Timonen

2015

Voittaja: Kati Närhi: Seitsemäs vieras (WSOY)
Valitsija:Heli Sutela
Kärkikymmenikkö:
  • JP Ahonen: Villimpi Pohjola - Valomerkki (WSOY)
  • Lauri Ahtinen: Homepäiväkirja (LIKE)
  • Aino Havukainen - Sami Toivonen: Himaset - kaikki kotona? (Otava)
  • Ilpo Koskela: Lusia (LIKE)
  • Christoffer Leka - Kaisa Leka: Place of Death (Absolute Truth Press)
  • Tommi Musturi: Toivon kirja (LIKE)
  • Timo Mäkelä: Minun elämäni - Singin' in the rain (Arktinen Banaani)
  • Kati Närhi: Seitsemäs vieras (WSOY)
  • Antti Ollikainen: Flu 2 - Jäätävä lentsu (Suuri Kurpitsa)
  • Aapo Rapi: Tahvana (LIKE)
Valintalautakunta:
  • Harri Filppa
  • Emmiina Jokinen
  • Kalervo Pulkkinen
  • Kaisa Saarikorpi

2014

Voittaja: Tiitu Takalo: Minä, Mikko ja Annikki (Suuri Kurpitsa)
Valitsija:Katja Kettu
Kärkikymmenikkö:
  • Ahonen, JP: Villimpi Pohjola: Lapsus (Arktinen Banaani)
  • Honkala, Harri - Karonen, Toni: Karim: Ulkopuoliset (Asema)
  • Kankare, Wolf: Kettujumala palelee (Suuri Kurpitsa)
  • Lietzén, Mika: 1986 (Asema)
  • Nieminen, Emmi: Vahinkoraja (Kumiorava)
  • Nykänen, Anni: Mummo 3 (Sammakko)
  • Rapi, Aapo: Kosmista kauhua (LIKE)
  • Takalo, Tiitu: Minä, Mikko ja Annikki (Suuri Kurpitsa)
  • Tauriainen, Tea: Mad Tea Party 2 (Daada)
  • Turunen, Marko: Marko Turusen elämät (Daada)
Valintalautakunta:
  • Matti Karjalainen
  • Katja Kontturi
  • Anni Lähteenmäki
  • Janne Lönnqvist

2013

Voittaja: Ranta, Ville: Kyllä eikä ei
Valitsija:Santtu-Matias Rouvali
Kärkikymmenikkö:
  • Ahonen JP - Alare KP: Perkeros (WSOY)
  • Ekebom, Terhi: Kummituslapsi (Asema Kustannus)
  • Eronen, Roope: Advanced Offices & Humans - Menestyksen avain (Huuda Huuda)
  • Hiltunen, Petri - Ksenofon: Anabasis 2: Tuhanten miesten marssi (Arktinen Banaani)
  • Jarla, Pertti: Kapteeni Tserep (Arktinen Banaani)
  • Kallio, Pauli - Nuutinen, Christer: Kramppeja ja nyrjähdyksiä - Viidakon vaarat (Arktinen Banaani)
  • Latva-Nikkola, Jarno: Ukkometsola (Huuda Huuda)
  • Moisseinen, Hanneriina: Isä (Huuda Huuda)
  • Musturi, Tommi: Viimeinen Toivon kirja (Huuda Huuda)
  • Ranta, Ville: Kyllä eikä ei (WSOY)
Valintalautakunta:
  • Markku Jalava
  • Mervi Miettinen
  • Jenni Rantametsä
  • Jokke Saharinen

2012

Voittaja: Ahonen, Lauri ja Jaakko: Pikku Närhi (Egmont Kustannus)
Valitsijat:Riku Rantala ja Tuomas "Tunna" Milonoff
  Lataa video (teräväpiirto) (MP4, 290 Mt)
Kärkikymmenikkö:
  • Ahonen, JP: Puskaradio (Arktinen Banaani)
  • Ahonen, Lauri ja Jaakko: Pikku Närhi (Egmont Kustannus)
  • Black Peider (Tikkanen, Petteri): Ura
  • Gylander, Henri: Unia ja toiveita (Suuri Kurpitsa)
  • Koljonen, Hanna: Sokerihullu (Asema Kustannus)
  • Kunnas, Mauri: Piitles (Otava)
  • Nieminen, Emmi: Keskiviikko (Kumiorava)
  • Nykänen, Anni: Mummo 2 (Sammakko)
  • Närhi, Kati: Mustasuon mysteeri (WSOY)
  • Otsamo, Pentti: Kahvitauko (Like)
Valintalautakunta:
  • Simo Koivunen
  • Erika Keränen
  • Leena Romu
  • Juha Sihto

2011

Voittaja: Tietäväinen, Ville: Näkymättömät kädet (WSOY)
Valitsija:Armi Toivanen
 
Kärkikymmenikkö:
  • Ahonen, JP: Villimpi Pohjola - Kypsyyskoe (Arktinen Banaani)
  • Jeskanen, M.A.: Perkele - Myytillisiä tarinoita (WSOY)
  • Kallio, Pauli - Nuutinen, Christer: Kramppeja ja nyrjähdyksiä - Parempaa elämää (Arktinen Banaani)
  • Kallio, Pauli - Takalo, Tiitu: Ottopoikia ja työläistyttöjä (Tampereen museot)
  • Lusa, Satu: Kaunotar ja hirviöt (Omakustanne)
  • Musturi, Tommi: Neljäs Toivon kirja (Like)
  • Mäki, J.A.: Hermolomamatka (Like)
  • Pesämaa, Ilkka U.: Mein Hmpf (Suuri Kurpitsa)
  • Sailamaa, Anna: Paimen (Huuda Huuda)
  • Tietäväinen, Ville: Näkymättömät kädet (WSOY)
Valintalautakunta:
  • Maria Ihonen
  • Millamari Karppinen
  • Johanna Sinisalo
  • Juhani Tolvanen

2010

Voittajat: Kovács, Kati: Kuka pelkää Nenian Ahnavia? (Arktinen Banaani)
Paakkanen, Heikki: Amerikka (Arktinen Banaani)
Valitsija:M.A. Numminen
  Lataa video (teräväpiirto) (MP4, 160 Mt)
Kärkikymmenikkö:
  • Ala-Ojala, Sanna: Huomenna on se päivä (Suuri Kurpitsa)
  • Hypén, Tuuli: Nanna (Arktinen Banaani)
  • Jarla, Pertti: Fingerpori - Heräämisopas (Arktinen Banaani)
  • Kovács, Kati: Kuka pelkää Nenian Ahnavia? (Arktinen Banaani)
  • Leka, Kaisa & Christopher: Tour d'Europe
  • Nykänen, Anni: Mummo (Sammakko)
  • Närhi, Kati: Saniaislehdon salaisuudet (WSOY)
  • Paakkanen, Heikki: Amerikka (Arktinen Banaani)
  • Ranta, Ville: Paratiisisarja (WSOY)
  • Tuomola, Juba: Sika pussaa! (Arktinen Banaani)
Valintalautakunta:
  • Tuomas Heikura
  • Paula Hihnala
  • Solja Järvenpää
  • Ilpo Koskela

2009

Voittaja:Tikkanen, Petteri: Eero (Like)
Valitsija:Matti Rönkä
  Katso video (Dailymotion)
Lataa video (normaalitarkkuus) (AVI, 32 Mt)
Lataa video (teräväpiirto) (MKV, 160 Mt)
Kärkikymmenikkö:
  • Juba: Minerva 2 - Jääkarhun sydän (Otava)
  • Kallio, Pauli - Ahonen, Kyky: Maalaispunkin päiväkirja (Suuri Kurpitsa)
  • Koskela, Ave: Hemmo Paskiainen 10 - ArmasSpecialSpecial (Zum Teufel)
  • Miettinen Heikki-Pekka: Miihkali (Zum Teufel)
  • Musturi, Tommi: Samuelin matkassa (Huuda Huuda)
  • Pitkänen, Jope: Paavo Ruotsalainen - Viimeisimmät kiusaukset (Zum Teufel)
  • Rosse, Stéphane - Sillantaus, Teppo - Gylling, Mikael: Naisen kanssa - Greatest hits (WSOY)
  • Ruusuvuori, Juha - Lukkarinen, Hannu: Kivinen laiva (WSOY)
  • Tikkanen, Petteri: Eero (Like)
  • Jupu: Baarien nainen (Sammakko)
Valintalautakunta:
  • Kirsi Kinnunen
  • Jari Lehtinen
  • Timo Mononen
  • Jaana Parviainen

2008

Voittaja:Risto Isomäki - Petri Tolppanen - Jussi Kaakinen: Sarasvatin hiekkaa (Tammi)
Valitsija:Seela Sella
Kärkikymmenikkö:
  • Risto Isomäki - Petri Tolppanen - Jussi Kaakinen: Sarasvatin hiekkaa (Tammi)
  • Pertti Jarla: Fingerpori (Arktinen Banaani)
  • Karri Laitinen: Kafkan tutti (Kreegah Bundolo)
  • Mika Lietzén: Elegia (Asema)
  • Satu Lusa: Rauha ja sota (omakustanne)
  • Rami Ojares - Yrjänä Salmela: Absinth - Karma Surfers (Present Day Fantasy Comics)
  • Ville Ranta: Kajaani (Asema)
  • Meeri Rapi - Aapo Rapi : Meti (Arktinen Banaani)
  • Tiitu Takalo: Jää (Suuri Kurpitsa)
  • Katja Tukiainen: Rusina (Like)
Valintalautakunta:
  • Pekka Lehtosaari
  • Joonas Salo
  • Katja Valaskivi
  • Outi Vanamo

2007

Voittaja:Milla Paloniemi: Kiroileva Siili (Kustannusosakeyhtiö Sammakko)
Valitsija:Jorma Uotinen
  Katso video (YouTube)
Kärkikymmenikkö:
  • Tapani Bagge - Samson: Kekkonen vasta-alkaville ja edistyville (Kustannus Jalava)
  • Juba: Viivi ja Wagner Juhlakirja (Arktinen Banaani)
  • Pauli Kallio - Kati Kovács: Väritetyt unet (Arktinen Banaani)
  • Mikko Ketola - Anssi Rauhala: Bosporin helmi (Minerva Kustannus Oy)
  • Anne Muhonen: Ada 4 - Kaikki menee hyvin (Kustannusliike Robustos)
  • Tommi Musturi: Toinen Toivon kirja (LIKE)
  • Milla Paloniemi: Kiroileva Siili (Kustannusosakeyhtiö Sammakko)
  • Johanna Sinisalo - Ilkka Ruokola: Muumimamman vaarallinen nuoruus (Egmont Kustannus)
  • Tiitu Takalo: Kehä (Suuri Kurpitsa)
  • Petteri Tikkanen: Kanerva ja yks juttu (LIKE)
Valintalautakunta:
  • Antti Grönlund
  • Kristiina Kolehmainen
  • Kyösti Koskela
  • Elina Kuusinen

Tampereen kaupunki


Vuoden 2017 finalisteja

Ajan kanssa - Kesäni Marcel Proustin seurassa

Suurin piirtein Samuel

112 osumaa - Sarjakuvataiteilijan päiväkirja

Kannas